Pożyteczne owady – zaproś je do swojego ogrodu

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele owadów żyje w naszych ogrodach. Choć część z nich to szkodniki, są również takie, które można uznać za małych sprzymierzeńców. Niektóre insekty zapylają rośliny, a inne pozwalają im zdrowo rosnąć, więc nie ma potrzeby sięgania po chemiczne środki. Które owady są pożyteczne?

Trzmiele

Trzmiel, nazywany potocznie bąkiem (choć tak naprawdę nim nie jest), klasyfikowany jest do owadów społecznych z rodziny pszczołowatych – Bombus. Żyje on na łąkach, polach i w sadach, można go spotkać na większości kontynentów, poza terenami nizinnymi Indii czy częścią Afryki. Trzmiel ma szerokie, poprzeczne pasy w pomarańczowym lub żółtym odcieniu, a także dwie pary przezroczystych skrzydeł. To owad, który żywi się nektarem i pyłkiem, jest aktywny od wczesnej wiosny do późnej jesieni (nie jest mu straszna stosunkowo niska temperatura, nawet 10 st. C). Trzmiele zapylają rośliny niedostępne dla pszczół, czyli m.in.: szałwię, grusze, pigwowce, bób, pomidory, ogórki, koniczynę, brzoskwinie, gorczycę oraz facelię.

Biedronki

Biedronka, czyli chrząszcz z rodziny biedronkowatych, to niewielki drapieżnik, można go spotkać na terenie całej Polski. Żywi się ona przede wszystkim mszycami – niewielkimi owadami, które atakują zarówno rośliny hodowane w ogrodzie, jak i kwiaty na balkonie. Zwalczanie tych szkodników przy pomocy środków chemicznych nie zawsze jest proste i skuteczne, jednak dzięki biedronkom można się ich pozbyć. To drapieżniki, które żywią się również innymi ogrodowymi szkodnikami: przędziorkami, larwami muchówek, miodówkami i czerwcami.

Ważki

Ważki to owady, które zwykle spotyka się przy zbiornikach wodnych, również niewielkich oczkach w ogrodach. Drapieżnikami są nie tylko dorosłe osobniki, ale i larwy, które pełzają po wodnych roślinach, ewentualnie zakopują się w piasku bądź mule. To dzięki ważkom możemy zapomnieć o uciążliwych insektach, takich jak komary i muchy. Żywią się one również skorupiakami oraz wodnymi mikroorganizmami.

Pszczoły

Pszczoły są najważniejszymi zapylaczami roślin. Ich praca sprawia, że możemy zebrać więcej owoców i warzyw, a do tego są one ładniejsze i większe. Podczas zapylania te pożyteczne owady pozyskują pyłek i nektar, a osobniki z gatunku miodnego wytwarzają później miód. Ich praca sprawia, że mamy dostęp także do innych produktów o cennych dla zdrowia i urody właściwościach: propolisu, mleczka pszczelego, pyłku pszczelego, pierzgi oraz jadu pszczelego.